piątek, 27 września 2024

WIĘKSZOŚĆ ŻYCIA W INTERNECIE

Wieczne spędzanie czasu w Internecie prowadzi do zaburzeń emocjonalnych, problemy z zachowaniem, hiperaktywność oraz trudności w relacjach z rówieśnikami wśród licealistów.

Lek: Edukacja o korzystaniu z Internetu oraz wsparcie rodziny może skutecznie zapobiec tym problemom.
Badania: Jain, A., Sharma, R., Kaushal, J., & Jain, S. (2019). Prevalence of excessive internet use and its correlation with associated psychopathology in 11th and 12th grade students. 
Link do badań: https://gpsych.bmj.com/content/gpsych/32/2/e100001.full.pdf

Oto streszczenie artykułu opublikowanego w czasopiśmie "General Psychiatry", który dotyczy analizy funkcji poznawczych u chińskich pacjentów z pierwszym epizodem schizofrenii, wykorzystując do tego MATRICS Consensus Cognitive Battery (MCCB).

Artykuł, zatytułowany "Meta-analysis of cognitive function in Chinese first-episode schizophrenia: MATRICS Consensus Cognitive Battery (MCCB) profile of impairment", przedstawia wyniki meta-analizy funkcji poznawczych u chińskich pacjentów z pierwszym epizodem schizofrenii. Badanie to jest ważne, ponieważ zaburzenia neurokognitywne są uznawane za centralny element schizofrenii. W badaniu wykorzystano MCCB, co pozwoliło na szczegółową analizę różnych domen poznawczych.

Wyniki meta-analizy wykazały, że chińscy pacjenci z pierwszym epizodem schizofrenii wykazują deficyty neurokognitywne we wszystkich siedmiu domenach poznawczych MCCB oraz we wszystkich dziewięciu podtestach. Największe deficyty zaobserwowano w dziedzinach szybkości przetwarzania informacji i czujności, podczas gdy najmniejsze - w dziedzinie poznania społecznego. Testy Symbol Coding i Trail Making Test okazały się najbardziej wrażliwe na wykrywanie deficytów poznawczych u pacjentów.

Autorzy artykułu podkreślają, że ich meta-analiza demonstruje, iż chińscy pacjenci z pierwszym epizodem schizofrenii wykazują deficyty neurokognitywne, co może mieć znaczący wpływ na ich codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Wskazują również na potrzebę dalszych badań w celu lepszego zrozumienia tych deficytów i opracowania skuteczniejszych metod leczenia i wsparcia dla tej populacji.

Streszczenie to ma na celu dostarczenie czytelnikom zwięzłego przeglądu kluczowych wyników badania, które mogą być istotne dla praktyków zdrowia psychicznego, badaczy oraz osób zainteresowanych neurokognitywistyką schizofrenii. Pełny artykuł można znaleźć w czasopiśmie "General Psychiatry".

 

Opracowanie: Daniel Krajniak - nauczyciel matematyki, fizyki i informatyki, propagator nowoczesnych metod edukacyjnych, który z pasją wykorzystuje gry komputerowe i planszowe jako narzędzie edukacyjne w liceach. W ramach zajęć wprowadza nawet tak zaawansowane tematy jak architektura procesorów, relatywistka Einsteina, sztuczna inteligencja czy komputery kwantowe.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych w 2024 r od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.