piątek, 20 września 2024

PRZEDAWKOWANIE MEDIAMI SPOŁECZNOŚCIOWYMI

Częste korzystanie z mediów społecznościowych jest powiązane z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak zwiększone ryzyko depresji, lęku i stresu.

Lek: Korzystanie z innych źródeł wiedzy i zwiększenie aktywności fizycznej odwraca skutki.
Badania: Paakkari, L., Tynjälä, J., Lahti, H., Ojala, K., & Lyyra, N. (2021). Problematic Social Media Use and Health among Adolescents. 
Link do badań: https://www.mdpi.com/1660-4601/18/4/1885

Streszczenie artykułu "Problematic Social Media Use and Health among Adolescents" opublikowanego w International Journal of Environmental Research and Public Health przedstawia wyniki badania dotyczącego wpływu problematycznego korzystania z mediów społecznościowych przez młodzież na ich zdrowie. Badanie wykorzystało dane reprezentatywne dla Finlandii z ankiety HBSC (Health Behaviour in School-aged Children), obejmujące osoby w wieku 11, 13 i 15 lat (n = 3408), i zastosowało deskryptywną oraz binarną analizę regresji logistycznej.

Wyniki wskazują, że problematyczne korzystanie z mediów społecznościowych (9,4%) było najczęstsze wśród starszych grup wiekowych oraz osób z umiarkowanymi/niskimi osiągnięciami szkolnymi, niską umiejętnością czytania ze zrozumieniem w zakresie zdrowia i niskim poziomem nadzoru rodzicielskiego. Grupa o umiarkowanym ryzyku (33,5%) była najczęstsza wśród dziewcząt oraz wśród młodzieży z niskim/umiarkowanym nadzorem rodzicielskim i umiejętnościami czytania ze zrozumieniem w zakresie zdrowia. Wszystkie negatywne wskaźniki zdrowotne systematycznie wzrastały, jeśli respondent należał do grupy o umiarkowanym ryzyku lub problematycznego użytkowania.

Badanie potwierdziło związek między problematycznym korzystaniem z mediów społecznościowych a negatywnymi wynikami zdrowotnymi i podkreśliło potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na młodzież o umiarkowanym ryzyku, która wykazywała negatywne wyniki zdrowotne. Autorzy artykułu zalecają, aby ocena korzystania z mediów społecznościowych stała się standardowym elementem oceny psychiatrycznej.

Artykuł podkreśla znaczenie świadomości społecznej i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego oraz konieczność opracowania skutecznych strategii interwencyjnych, które mogą pomóc młodym ludziom w lepszym zarządzaniu ich obecnością online i potencjalnymi zagrożeniami związanymi z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych.

 

Opracowanie: Daniel Krajniak - nauczyciel matematyki, fizyki i informatyki, propagator nowoczesnych metod edukacyjnych, który z pasją wykorzystuje gry komputerowe i planszowe jako narzędzie edukacyjne w liceach. W ramach zajęć wprowadza nawet tak zaawansowane tematy jak architektura procesorów, relatywistka Einsteina, sztuczna inteligencja czy komputery kwantowe.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych w 2024 r od Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.