MIGAJĄCE EKRANY PRZED SNEM
Przebodźcowanie i jasne światło zakłóca produkcję melatoniny, co powoduje problemy ze snem.
Lek: Unikanie ekranów przynajmniej w ostatniej godzinie przed snem może poprawić jego jakość.
Badania: Dutt, R., Ahmad, S. F., Attia, S. M., Emran, T. B., & Chopra, H. (2023). "Effect of Smartphone Use on Sleep in Undergraduate Medical Students: A Cross-Sectional Study."
Link do badań: https://www.mdpi.com/2227-9032/11/21/2891
Wpływ korzystania ze smartfonów na sen studentów medycyny: badanie przekrojowe
W dobie wszechobecnej technologii cyfrowej, smartfony stały się nieodłącznym elementem codziennego życia, szczególnie wśród młodych dorosłych. Badanie opublikowane na platformie MDPI bada wpływ korzystania ze smartfonów na jakość snu studentów medycyny. W artykule zatytułowanym "Wpływ korzystania ze smartfonów na sen studentów medycyny: badanie przekrojowe" autorzy skupiają się na analizie związku między rzeczywistym czasem spędzonym przed ekranem a czterema parametrami snu: wynikiem w skali jakości snu Pittsburgh (PSQI), samodzielnie zgłaszanym czasem spędzonym przed ekranem, czasem położenia się spać oraz czasem wstawania.
Badanie przeprowadzono na grupie 264 studentów medycyny w wieku od 17 do 25 lat z Government Doon Medical College w Dehradun w Indiach. Uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą snu, która została elektronicznie udostępniona za pośrednictwem linku do WhatsApp. Analizy hierarchiczne i wielomianowe wykorzystano do zbadania związku między korzystaniem ze smartfonów a jakością snu.
Wyniki badania wskazują na istotny związek między korzystaniem ze smartfonów a zaburzeniami rytmu dobowego snu i czuwania, takimi jak bezsenność i nadmierna senność w ciągu dnia. Związek ten był wcześniej badany głównie wśród grup pacjentów z wyższym wskaźnikiem korzystania ze smartfonów, zwłaszcza wśród nastolatków i dzieci. Jednakże, niejasne pozostawało, jak korzystanie ze smartfonów wpływa na parametry snu u dorosłych, szczególnie u studentów studiów licencjackich.
Badanie wykazało, że istnieje związek między rzeczywistym czasem spędzonym przed ekranem a jakością snu, mierzonym za pomocą skali PSQI. Ponadto, porównano siedem komponentów skali PSQI między osobami z dobrą i złą jakością snu. Wyniki sugerują, że nadmierne korzystanie ze smartfonów może negatywnie wpływać na jakość snu, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego studentów.
Artykuł podkreśla potrzebę dalszych badań w celu lepszego zrozumienia wpływu korzystania ze smartfonów na sen i ogólne samopoczucie, a także konieczność opracowania strategii zmniejszających negatywne skutki nadmiernego korzystania z technologii cyfrowych. Wnioski z badania mogą przyczynić się do poprawy jakości życia studentów oraz zwiększenia świadomości na temat zdrowia cyfrowego.
Opracowanie: Daniel Krajniak - nauczyciel matematyki, fizyki i informatyki, propagator nowoczesnych metod edukacyjnych, który z pasją wykorzystuje gry komputerowe i planszowe jako narzędzie edukacyjne w liceach. W ramach zajęć wprowadza nawet tak zaawansowane tematy jak architektura procesorów, relatywistka Einsteina, sztuczna inteligencja czy komputery kwantowe.