Galeria 1Obraz z Historią: Agnieszka Loska
Rada Osiedla Komorowice Krakowskie w Galerii 1Obraz z Historią, gości artystkę Agnieszkę Loskę, która prezentuje nam jeden z cyklu obrazów: ,,Wiatrołomy", obraz do 03.07.2026 można oglądać w Bibliotece Komorowicach.
niedziela, 21 czerwca 2026, 09:00
miejsce: Książnica Beskidzka filia Komorowice
, Olimpijska 16, Bielsko-Białą
strona:
https://loska.pl/
Wstęp wolny
Rada Osiedla Komorowice Krakowskie w Galerii 1Obraz z Historią, gościła artystkę Agnieszkę Loskę, która zaprezentowała nam jeden z cyklu obrazów: ,,Wiatrołomy", obraz do 03.07.2026 można oglądać w Biblioteka Komorowice.
Agnieszka Loska (ur. 1971) jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, kierunek grafika), gdzie w 1995 roku uzyskała dyplom. Ukończyła również arteterapię na Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Swoje wykształcenie uzupełniała o Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym oraz studia podyplomowe z zakresu Tworzenia dzieł malarskich i rysunkowych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.Jej ścieżka zawodowa łączy edukację artystyczną z praktyką twórczą. Od wielu lat prowadzi Pracownię „Za Buczyną” w Mazańcowicach, gdzie realizuje malarstwo, ceramikę oraz biżuterię artystyczną.
Równolegle była związana z edukacją – pracowała jako nauczycielka i wykładowczyni, prowadząc warsztaty artystyczne i arteterapeutyczne w instytucjach kultury oraz licznych ośrodkach edukacyjnych. Uzupełnieniem jej drogi są liczne szkolenia i praktyki z zakresu rozwoju osobistego oraz arteterapii, które wpływają na sposób pracy z grupami oraz postrzeganie sztuki jako procesu emocjonalnego i edukacyjnego.
W 2024 roku otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Bielska-Białej, w ramach którego zrealizowała projekt wystawienniczy ceramiki „Struktury Natury”. Współtworzyła również projekty ekologiczne, w tym „Drzewo Życia” – artystyczną inicjatywę zapraszającą do kontemplacji natury i symboliki drzewa jako nośnika pamięci, wzrostu i przemiany.
W centrum jej twórczości pozostaje relacja kobiety z naturą. Artystka opisuje swoje prace jako „dialog kobiety i przyrody” – dwóch sił, które przenikają się i współistnieją w subtelny, emocjonalny sposób. Jej obrazy odwołują się do świata organicznego i kobiecej energii, pozostając otwarte na interpretację i doświadczenie.
Glina, porcelana, brąz i drewno łączą się w obiekty, które balansują między surowością a delikatnością. W tych zestawieniach szczególnie wyraźnie ujawnia się jej język artystyczny – prosty, organiczny, a jednocześnie pełen znaczeń.
Całość jej pracy tworzy konsekwentnie budowaną narrację o kobiecości, zakorzenieniu i przemianie.
Od 2017 roku prowadzi działalność gospodarczą o charakterze artystyczno-edukacyjnym. W ramach własnej Pracowni „Za Buczyną” w Mazańcowicach: loska.pl