ZARZĄDZANIE U PODSTAW KARIERY ZAWODOWEJ W NOWOCZESNEJ GOSPODARCE
Kim jest specjalista w obszarze zrównoważonego rozwoju, Społecznej Odpowiedzialności Biznesu oraz ESG?
Specjalista w obszarze zrównoważonego rozwoju - ta formuła ma dwa elementy: zarządzanie i zrównoważony rozwój. Czym zatem jest zrównoważonego rozwój? To już nie jest modne hasło, ale możliwość kształtowania nowej rzeczywistości. Ideę zrównoważonego rozwoju trafnie oddaje zdanie z Raportu Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 r. „zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”. Warto wspomnieć, że nie chodzi tutaj tylko o sektor publiczny, ale także o przedsiębiorstwa. Mówimy teraz o nowym stylu zarządzania w obszarze administracji i prowadzenia działalności.
W najbliższej przyszłości zrównoważony rozwój będzie integralnym elementem rozwoju firmy. Ale już teraz ten proces się rozwija wymagając zmian przede wszystkim w zarządzaniu na wszystkich szczeblach. Zwyczajowo wspominamy o zrównoważonym rozwoju przeważnie w związku ze zmianami przepisów prawnych wynikających z doktryny Zielonego Ładu i wymogów niefinansowego raportowania działań w ramach prowadzonej działalności. Te bodźce prawne tworzą nową rzeczywistość – nawet jeśli potrzeba raportowania nie dotyczy póki co bezpośrednio większości przedsiębiorstw, to stwarza okazję do zmian w zarządzaniu wśród firm, które nie są jeszcze objęte obowiązkiem raportowym, i lepsze opracowanie swoich strategii. Wyprzedzająca postawa w tej kwestii stwarza możliwości współpracy z dużymi i międzynarodowymi koncernami, które zobligowane są już do śledzenia swoich łańcuchów dostaw.
Zrównoważony rozwój nie dotyczy jedynie obowiązku raportowania, ale tworzenia kultury wewnętrznej firmy i przedsiębiorczych procesów oraz jej relacji z otoczeniem. Możliwa do osiągnięcia skuteczność oparta jest o strategiczne myślenie, systematyczność wdrażania i ulepszania procesów oraz uwzględniania korzyści nie tylko w ramach współpracy z bezpośrednimi dostawcami a znajomość całych łańcuchów dostaw; skupianie się nie tylko na zysku natychmiastowym, ale z uwzględnieniem dobra konsumentów i innych interesariuszy. Wymaga to całościowej wizji i kompleksowego planowania (end-to-end).
Specjalista w obszarze zrównoważonego rozwoju, to profesjonalista, pracujący nad realizowaniem zrównoważonych praktyk w organizacjach czy administracji rządowej. Jego główną rolą jest analizowanie, opracowywanie, wdrażanie i monitorowanie strategii i inicjatyw mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne firmy, oszczędzanie zasobów oraz promowanie odpowiedzialności społecznej i rozwoju gospodarczego.
Szczególny akcent na zasadność posiadania ugruntowanej wiedzy z zakresu zarządzania wynika z faktu, że kluczowym elementem prawidłowej realizacji strategii zrównoważonego rozwoju jest postrzeganie podmiotu jako systemu. Możemy mieć osobno skutecznie pracujące elementy — prawne, techniczne, komunikacyjne itp.— ale, źle zarządzane nie będą one działały jako jeden mechanizm. Kompetencją menedżera jest połączenie wszystkich tych osobno-działających procesów w skuteczny system. Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju odgrywa kluczową rolę w napędzaniu zmian organizacyjnych w kierunku większej zrównoważoności, odporności i długoterminowego tworzenia wartości. Pełni funkcję orędownika odpowiedzialności środowiskowej i społecznej, pomagając organizacjom poruszać się po złożonych wyzwaniach i możliwościach zrównoważonego rozwoju w szybko ewoluującym globalnym krajobrazie.
Połączenie zarządzania i zrównoważonego rozwoju jest stosunkowo nowe na polskim rynku i obecnie istnieje tendencja do ponownego przemyślenia tej roli z czysto technologicznej — tworzenia raportu lub przepisywania indywidualnych polityk — na taką, która kształtuje kultury biznesowe. Raportowanie staje się odzwierciedleniem procesów i priorytetów, a nie głównym zadaniem.
Ścieżki kariery w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem łączą idealizm z praktyczną wiedzą, aby pozytywnie wpłynąć na społeczeństwo i środowisko. Dedykowane studia licencjackie mogą pomóc przygotować się do pracy w tym szybko rozwijającym się sektorze. Ważne jest, ze szereg różnorodnych kursów nie daje tej systemowej wiedzy i synergii, ponieważ specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, musi łączyć umiejętności techniczne, analityczne i interpersonalne. Obejmuje to wiedzę z zakresu nauk o środowisku, inżynierii, zarządzania lub pokrewnych dziedzin, a także umiejętność gromadzenia, interpretowania i komunikowania złożonych danych i informacji. Ponadto musi płynnie posługiwać się różnymi narzędziami, oprogramowaniem lub metodami pomiaru i poprawy zrównoważonego rozwoju. Kreatywność i umiejętności rozwiązywania problemów są niezbędne do znajdowania innowacyjnych i wykonalnych rozwiązań, podczas gdy umiejętności komunikacyjne i prezentacyjne są niezbędne do przekazywania komunikatów dotyczących zrównoważonego rozwoju i wpływania na decydentów. Ważne jest również posiadanie umiejętności pracy zespołowej i współpracy w celu pracy z różnymi grupami interesariuszy, a także umiejętności zarządzania projektami i umiejętności organizacyjne w planowaniu i realizacji inicjatyw dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Program studiów łączy treści biznesowe i dotyczące zrównoważonego rozwoju z tematami zajęć, jak strategia zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomia zarządzania zrównoważonym rozwojem. Dlatego tak wiele uwagi poświęca się teraz nie tylko szkoleniom, ale programom szkolnictwa wyższego — i tutaj Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna posiada ogromne doświadczenie i kadrę wysokiej rangi specjalistów, gotowych wyszkolić specjalistów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
opracowanie: dr hab. Liubov Zharova - prof. Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej